KSIĘGA STANÓW POLSKICH czyli; gdzie, kto siedział w średniowiecznej Polsce

wtorek, 12 kwietnia 2011

CIENIETNIKI

 pol. cienietniki, sieciarze, siatniki, sietniki, sidlniki
 łac. venatores cum retibus, tenetarii, retiarii - (może dotyczyć tylko sieciarzy, gladiatorów)
niem. Netzmacher, -richter, -fanger

 osady : Cienietniki, Ciemiętniki



 Łowcy sieciami.  Zastawiali w lasach, polach sieci, (cienie-,pd.słow.teneto), wnyki aby łapać zwierzęta lub współdziałać z innymi łowcami. Najprawdopodobniej także wytwarzali i naprawiali sieci. Należałoby do nich zaliczyć także łowców ptaków, ptaszników, ...łac. aucupes... przy czym nie wiadomo czy znani ze śred. dokumentów aucupes nie byli rarożnikami, sokolnikami. Cienietnicy mogli dostarczać złowione zwierzęta do grodzonych zwierzyńców książęcych.


            ilustracja pochodzi z księgi "Le livre de chasse de Gaston Phebus" 1387-1389

 Nazwę Cienietniki nosiła wymieniana u Paprockiego osada, dawniej w ziemi sieradzkiej . Także współczesne Cielętniki koło Zawoni (Powiat trzebnicki), nosiły dawniej nazwę Cienietniki.
 Współcześnie tylko osada Ciemiętniki koło Włoszczowej brzmi podobnie ale wymieniana była także jako Ciemiernik, więc mogła mieć dużo wspólnego z ciemiernikami znanymi także jako jadowniki także związanymi z dawną służbą łowiecką.  Wymienieni w dyplomach księcia Konrada Mazowieckiego z lat 1230- 1232 ...venatores zum retibus... czyli nasi cienietnicy najprawdopodobniej należeli do ludności służebnej i podlegali łowcom książęcym

          ilustracja pochodzi z księgi "Le livre de chasse de Gaston Phebus" 1387-1389

O łowieniu sieciami ptaków pisze w XVI w. M. Cygański,"Muślistwo ptasze" a o łowcach siatnikach wspomina jeszcze Jan Ostroróg piszący w XVIIw. który napomina aby nie łowić zwierza sieciami i sidłami w okresie płodnym, ochronnym.

1 komentarz:

  1. o łowcach cienią wiedziałem od dawna. Mieszkam niedaleko od wioski która się tak kiedyś nazywała. Dlatego kiedy natknąłem się w sieci na niezwykłe ilustracje z XIV wiecznej księgi napisanej przez Gastona Phebus hrabiego Foix, średniowiecznego myśliwego, wiedziałem że spotkałem cienietników. To prawda że sto lat późniejszych niż wymieniani w polskich dokumentach. Ale być może tak wyglądali cienietnicy króla Jagiełły?

    OdpowiedzUsuń