KSIĘGA STANÓW POLSKICH czyli; gdzie, kto siedział w średniowiecznej Polsce

czwartek, 14 kwietnia 2011

PSARY

pol. psary, psiarze, psiarczyki
łac. canniductores, custodes canum
niem. Hundefuhrer, Hundewarter

Służebnicy książęcy, biskupi. Podlegali łowcom. Opiekowali się psami szkolonymi do łowów. Pewnie uczestniczyli w łowach.


                              Manuscript ,lat14429 Baver,f.111 B.N.F, 1250-1260
mężczyzna dmący w róg bawoli na tej ilustracji to może być myśliwiec(psiarz) z dzieła Ostroroga


W Polsce nazwę Psary posiada 26 miejscowości  i jedna miejscowość Psarnia, Psarskie (2), Psarki (1)

                                      "Livre de La Chasse" , Gaston Phebus   1387-1389

W dokumentach polskich wymieniani od roku 1230 razem z cienietnikami i sokolnikami  z  często z okazji uwolnienia poddanych z obciążeń na rzecz tych służebników. W dokumentach czeskich nazywani hołotą, gołotą, ...venatores et caniductores qui holohti...(1235) Takie miano mogło dotyczyć także łowców polskich. Pośrednio poświadcza to Bulla Gnieźnieńska(1136) , wymieniając  zamieszkałego w wiosce strzelców ...Villa sagitariorum...,  Golca z towarzyszami.

                                Livre la chase, Gaston Phebus,  1387 - 1389

Psary nie zniknęli z areny dziejów z końcem XIII wieku . Służebnicy ci pozostawali w służbie królewskiej i możnych panów do XX wieku. Doglądanie i prowadzenie psów myśliwskich opisuje wydana w 1618 roku księga Jana hrabiego Ostroroga wojewody poznańskiego "Myślistwo z ogary". Chyba nie można odnieść do czasów średniowiecz zamieszczonych tam nazw psów;(przejemca-łowca, popędźca-znalazca, gońca, wyprawca, poprawca,) i nazw psarów; (myśliwiec, dojeżdżacz, biesagowy, szczwacz). Ale poczytać warto.
http://books.google.pl/books?id=tXQ7AAAAcAAJ&printsec=frontcover&dq=jan+ostror%C3%B3g&hl=pl&ei=8jelTeznHY7DswbOl-WDBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CDAQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz